
Zdobienie ścian i sufitów dekoracjami sztukatorskimi było bardzo popularne w dawnych domach szlacheckich. Obecnie sztukateria zachowała się w wielu pałacach czy domach bogatszych klas. Ten szczegół wciąż fascynuje na tyle, że może poszczycić się rosnącą popularnością wśród architektów wnętrz. Sztukaterie oczywiście dobrze komponują się z klasycznym stylem, ale przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można ją na nowo zinterpretować w domach o współczesnym guście.
Podpowiadamy czym właściwie jest sztukateria?
Sztukateria to dekoracja, która dopasowuje się do każdego rodzaju sufitu. Kiedyś składała się tylko z wapna gaszonego i mączki marmurowej, dziś materiał wykorzystywany na sztukaterię ma różne współczynniki lepkości, chropowatości i miękkości, dzięki czemu spełnia wszystkie potrzeby.
Sztukateria dekoracyjna jest imitacją w szczególności trójwymiarowych dekoracji ścian. Tynkowe dekoracje takie jak rozety, listwy sufitowe, mogą nadać pomieszczeniom w domu wartość dodaną. Idealne w pokoju w stylu klasycznym, ale można je również zinterpretować na nowo w bardziej nowoczesnej tonacji.
Jakie rozwiązania zastosować w przypadku sztukaterii sufitowej?
Na płycie gipsowo-kartonowej można zastosować sztukaterię sufitową, co jest pomysłem na uatrakcyjnienie ścian działowych. Ościeżnice tynkowe, zwane również listwami, mogą podkreślać linie architektoniczne pomieszczeń.
Wiele sufitów zdobią rozety, zwane też medalionami. Stają się centralnym punktem. Często taka sztukateria sufitowa jest często łączona z oświetleniem. Stanowi bardzo estetyczne rozwiązanie, gdy zostaje zamontowana wokół żyrandola w salonie. Sztukateria na suficie sprawia, że niewielki pokój urządzony nawet w bardzo minimalistycznym stylu nabierze charakteru i elegancji.
Sufity ozdobione sztukaterią i listwami sufitowymi od dawna uważane były za synonim wyrafinowana i znacznie podnosiły wartość domu. Jednak taka sztukateria sufitowa wyszła z mody do tego stopnia, że przez pewien czas uważana była za tandetną i przestarzałą. Dziś jednak te rozwiązania stylistyczne powracają na szczęście tych, którzy posiadają zabytkowy dom ozdobiony sztukaterią w salonie i gipsowymi ramami sufitowymi. Historyczne sztukaterie ogół mają wzory geometryczne, florystyczne lub w kształcie muszli, do których odnosi się termin styl rokokowy. Więcej znajdziecie na stronie: https://grupamo.pl/